2013. április 26., péntek

BROADCHURCH

Ez furcsa volt. A Dallas után és az 5. részben beindult, és azóta is jó Beauty and the Beast mellé kellett egy sorozat, aminek nem kell várni hétről-hétre a részeit. A Broadchurch tökéletes jelöltnek tűnt, mert fillerek nélküli, viszonylag jó pontszámmal bíró nyomozósdi. A felütés a szokásos, mint a Twin Peaksben vagy a Killingben: a vízparton megtalálják egy gyerek holttestét, aztán jön a családi dráma. Ami más, hogy most Angliában vagyunk és Bob nincs itt, szóval nem kell beszarni... Sajnos valahol félidőben kiszúrtam magamnak a gyilkost és ez mindenképp rontott a befejezésen, még akkor is, ha sokak szerint itt most nem is annak kiléte volt a lényeg, hanem a kis közösségre gyakorolt hatás bemutatása. Amit igazán élveztem az sokkal inkább operatőri munka. Nagyon jó állóképek bukkantak fel rendszeresen, időnként teljesen elvonva a figyelmemet az amúgy is bénácska család szenvedésétől. Mindemellett többet vártam a főszereplő karakterétől. Oké, kiderült a múltjából a legfontosabb mozzanat, de csak tényközlés volt, nem vált tőle érdekesebbé. A médium képességű fickó is ott volt, de minek? Abban reménykedtem, hogy majd az utolsó rész végén bedob egy érdekes mondatot és kiderül, hogy mindenki rossz irányba ment, de nem. Ez egy angol kisváros bűnténye maradt, angol kisvárosi reakciókkal. Egynek elment, de túlzásnak érzem azt, amennyire magasztalják itt-ott.

 

2013. április 20., szombat

TOMATO PANIC

A Tomato Panic egy olyan iOS játék, aminél félő, hogy ez lesz róla az első és egyetlen ismertető, cikk, vélemény. Olyan marketing csodával indult neki a világnak, hogy ha nem ismerném a designerét, akkor nem ismerném a játékot.
(Apró megjegyzés, ha nem ismerném a TP designerét, akkor nem ismerném a szintén magyar fejlesztésű Rotollát sem. Éljenek a magyar játékoldalak?)
Az AppStore csak a nevére keresve dobja fel, sehol egy video, közlemény, csak az a néhány, iTunesba feltöltött kép.
Így nagyon kár érte.
Csak a képek alapján ugyanis aligha játszottam volna vele, de ha még azok is el vannak dugva, akkor még szomorúbb a helyzet.

A játék összefoglalása:
Egy séf karaktert (megnyitható negyedikek be kellett volna tenni egy páncélos Master Chef nevűt is...) terelget a képernyőn. Ahová böksz az ujjaddal, oda megy. Ha rajta tartod az ujjad a képernyőn, akkor pedig elkezdi "gerjeszteni" magát, mint Sonic a régi játékokban: minél tovább csinálod, annál magasabb sebességgel indul útjára, csak most a gomb helyett az ujjad felengedésekor. A képernyőn persze ott vannak a legyőzendő ellenfelek, a zöldségek. Támadni nem fog egyik sem, de vannak védekező/kitérő technikáik (leszámítva a buta paradicsomokat).
A cél nem más, mint hozzájuk érve felszeletelni az összeset és ezzel megynitni a következő pályát, mielőtt még elérné a visszaszámláló a nullát.
A zöldségek elintézése időt ad, az azonos ellenfelek sorban történő eliminálása pedig kombó bónuszt ad. Megemlítendő még a korlátozott számú csodafegyver, a sodrófa, ami mindent letakarít a terítőről. Egy hosszabb pályasorozat végén mindig van egy-egy bossfight is, ami még inkább taktikát igényel. Győzelem után pedig random pont, idő vagy sodrófa ajándékban részesül a játékos.

A játék jól működik és erősen addiktív. Egy-egy nekiveselkedés során mindig azon kapom magam, hogy újra és újra megpróbálok továbbjutni, s végre sodrófa nélkül intézni el azokat a főnököket, amikre legutóbb nem volt időm. Tényleg lehet tanulni is benne, rá lehet érezni, hogy egyes általános, kitérő típusú ellenfeleknél mi az a sebesség amivel már elérhetők, de még nem fog az ember feleslegesen pattogni a pályán a kilövés után. Illetve érdemes rámenni a kombózásra is, már ha maradt erre elég lehetőség/idő.
Ami a legjobb, azok a bossfightok. Főleg a krumpli és a bab, a kis kikerülendő vagy leamortizálandó védőpajzsaikkal vagy az ugrálgató kelbimbók, a főgonosznak is beillő karalábé. :D

Alapvetően ennyi elég is. Nap mint nap előveszem a játékot, de van két dolog, amit kicsit másképp szerettem volna látni benne.
Mindkettő a teljesíthetőséggel (és saját bénaságommal, más játékosok még bénábbságával) van kapcsolatban és valószínűleg át is voltak gondolva, majd elvetett lehetőséggé váltak.

Először is örültem volna egy ingyenes continue lehetőségnek, ami kinullázza a megszerzett pontokat (és ezzel törli a leaderboardra kerülés lehetőségét), de esélyt ad arra, hogy egy gyengébb játékos is elevickéljen valahogy a játék végéig. Mert őszintén, amíg nem jövök rá, hogy mi a taktikája a (tepsivel védett) regenerálódó articsókának, addig nagyon esélytelennek tartom magam a végigjátszáshoz. Amikor sikerül lenyomni, akkor mázlim van.
Persze ez elég negatívan érintette volna a bizniszmodellt, amiben a continue pénzbe kerül.

A másik dolog pedig a bossfightok utáni ajándékkal kapcsolatos. Amikor nagyon szükségem lenne időre vagy sodrófára, akkor sokszor pontajándékot kapok. Amikor tele vagyok idővel, akkor pedig nincs mérgesítőbb annál, ha kapok 30 másodpercet, ami mondhatni nem ér semmit, ha a kijelzőn az érték közel van a felső határként meghúzott 60 szekundumhoz.
Azt hiszem, hogy ha csak simán választhatna az játékos, akkor a pontajándéknak nem lenne sok esélye, de elégedett lettem volna egy célbalövős vagy slot machine módszerrel is, aminél a szerencsén kívül minimális esélyem mégis lenne arra, hogy pont azt kapjam, amire szükségem van.

Szaporíthatnám a szót azzal, hogy kellene még bele ilyen-olyan játékmód, meg inkább lett volna South Parkosabb vagy japánosabb a grafika, ami engem így leginkább a Pompom rajzfilmre emlékeztet.
A lényeg, hogy az alapmechanika jól működik és nem találkoztam semmiféle idegesítő paywallal. A top listát vezető pontszám alapján pedig biztos, hogy van valami trükkje az articsókának és azoknak a szemét kis zöldborsóknak is, csak én még nem jöttem rá mi az, a tizenmillió pontot hozó listavezető pedig már igen. :)

Akinek van iPadje, nyugodtan megveheti. Kivételesen itt végre azt éreztem, hogy nem hátrány a nagyobb képernyő.

2013. április 1., hétfő

SHEP

Ahh... Mi van? Ha nem importál az ember mentett állást a Mass Effect 2-ből, akkor nincs a már második résznél bemutatott képregényes döntéshozás: minden rosszul fog alakulni. Meghalt ez, meghalt az, Talit kirúgták a flottából, stb.
Xboxon meg is van a mentésem, de most volt PS Pluszon az ME3 ingyen. Bő 5 óra után rájöttem, hogy nem csak a számomra érdektelen Thane tűnt el, de a Rachni királynő is halott. JACK halott.
Persze érthető valahol, legyen ezek a dolgok ajándékok vagy még inkább megérdemelt jutalma azoknak, akik végig is játszották a korábbi részeket. Most már PS3-on is megtehető a dolog, csak mégis szét kell patchelni a játékokat, még akkor is, ha a Trilogy kiadásban veszi meg őket az ember.
Most az alábbi lehetőségeim vannak:
- Szerzek olcsón 360-ra egyet a 3. részből és végignyomom.
- PS3-on szerzem be és játszom újra a részeket.
- Hagyom a konzolokat és majd pc-n.

Nehéz döntés.
Tegnap éjjel leszedtem az ME2 demóját Steamről és feltolva a beállításokat mintha a grafika olyan konzolhoz képest, mintha nextgen játékkal játszanék, így érdemes is lenne újra nekiülni.A játékok ára (na nem a steames, hanem a dobozos) szintén a PC mellett szól. De a billentyűzet+egér kombótól majd meghaltam. Most komolyan az eleve szenvedés WASD mellett bal kisujjal nyomkodjam a SHIFT-et? XD
Biztos meg lehet szokni, sok nem-konzolosnak megy. Nekem még nem. Talán még kipróbálok valami mappelést (egyszer el kellett jöjjön ennek is az ideje), de még azt sem tudom melyik legyen az. Pinnacle?